Aborcja medyczna

Aborcja medyczna to przerwanie ciąży za pomocą środków farmakologicznych. Polega na przyjmowaniu substancji doustnie i/lub dopochwowo – zwykle mifepristonu lub metotreksatu, a następnie prostaglandyny (najczęściej stosowanym jest mizoprostol). Substancje te hamują wzrost płodu i wydalają tkanki płodu z kobiecego ciała. Większość kobiet odczuwa skurcze i krwawienie podobne do wczesnego poronienia lub obfitego krwawienia miesiączkowego po zażyciu pigułki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dawkowanie pigułki aborcyjnej do tygodnia 2 . i tygodnia 1.

W trzecim trymestrze aborcja nie wymaga nadzoru lekarskiego. Aborcja polekowa jest nadal powszechna i – zgodnie z prawem w wielu krajach – wymaga podwójnego badania lekarskiego. Po zgłoszeniu się do lekarza pacjentka jest badana w celu ustalenia zaawansowania ciąży i upewnienia się, że nie jest to ciąża pozamaciczna. Podczas wizyty lekarz przeprowadza również wywiad dotyczący stanu ogólnego pacjenta oraz przebytych schorzeń. Jeśli kobieta nie ma żadnych schorzeń uniemożliwiających wykonanie aborcji medycznej (patrz przeciwwskazania), pacjentka otrzymała pierwszą tabletkę.

Jak wygląda zażycie tabletki poronnej?

Kobieta otrzymała również drugą pigułkę, którą zaaplikowano 1-2 dni po zażyciu pierwszej pigułki. Poronienie zwykle występuje w ciągu godzin od zażycia drugiej pigułki, ale czasami mija 2 godziny lub dłużej, zanim zacznie działać. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza uzupełniającego i zażycie dodatkowej dawki leku. Aborcja medyczna jest skuteczna w około 97% (jej skuteczność nieznacznie spada wraz ze wzrostem liczby porodów przypadających na pacjenta).

Około 3 na 100 kobiet będzie miało poronienie częściowe lub żadne. W takim przypadku zabieg należy zakończyć aspiracją próżniową (histerektomią), łyżeczkowaniem lub dodatkową dawką mizoprostolu. Aborcja medyczna to bezpieczna metoda, od wielu lat z powodzeniem stosowana przez miliony kobiet na całym świecie. Powikłania są bardzo rzadkie. Najczęstszym z nich jest obfite i długotrwałe krwawienie, które obserwuje się u 1 na 100 kobiet. Wśród skutków ubocznych stosowanych leków są: nudności, bóle i zawroty głowy, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura ciała.

Artykuły które mogą cię zainteresować:

badania cytologiczne
Aktualności

Badania cytologiczne

Badanie cytologiczne i inne ważne okresowe badania zdrowotne dla kobiet Regularne badania zdrowotne stanowią kluczowy element dbania o nasze zdrowie,

Czytaj więcej