Po pierwsze
Stawiaj na doświadczenia i historie. Publikowanie osobistych historii, doświadczeń ma ogromne znaczenie. W ten sposób pokazujesz innym osobom z oświadczeniem aborcji, że nie są w nim osamotnione. Przy publikowaniu osobistych historii musimy pamiętać, że żadna (ta kończąca się źle, dobrze, zwyczajnie) nie jest reprezentatywna dla wszystkich aborcyjnych doświadczeń. To, w jaki sposób zapraszamy osobę do podzielenia się swoją historią, ma znaczenie. Starajmy się nie przekładać własnych wyobrażeń na osobę, której historię publikujemy. Oddajmy przestrzeń, upewnijmy się, czy osoba chce pozostać anonimowa, zamiast sugerować, że to dobre rozwiązanie. Warto zapytać, czego sobie życzy osoba, która dzieli się z nami swoją historią. Pamiętajmy, że większość osób nie żałuje decyzji o przerwaniu niechcianej ciąży.
Po drugie
Nie oceniaj. Media bardzo często kształtują taki obraz, że niektóre osoby zasługują na aborcję bardziej niż inne. Nie znamy sytuacji pojedynczych osób, nie osądzajmy ich, nie wartościujmy powodów wykonania aborcji. Każda osoba ma prawo do rzetelnej wiedzy i bezpiecznej opieki zdrowotnej niezależnie od wieku, stanu cywilnego, czy możliwości ekonomicznych. Prawdopodobnie znasz osobę, która przerwała ciążę. Zastanów się jak rzeczy, które mówisz o aborcji wpływają na samopoczucie tej osoby.
Po trzecie
Uważnie dobieraj słowa. Niektóre antyaborcyjne grupy używają języka, który obraża, zawstydza lub znieważa osoby, które przerwały ciąże. Używaj odpowiedniego i neutralnego języka, który rozpoznaje prawo osób do decydowania o ich własnych ciałach.
Po czwarte
Pamiętaj o różnorodności. Za każdą aborcją jest zawsze jakaś historia, żadna nie jest uniwersalna czy reprezentatywna, nie ma też dwóch identycznych historii. W Polsce nie mieszkają tylko Polki. Aborcji potrzebują też migrantki i uchodźczynie pochodzące z różnych krajów. Aborcja dotyczy osób LGBTQ. Niechciana ciąża zdarza się Również lesbijkom, osobom biseksualnym, trans płciowymi niebinarnym. Upewnij się, że materiał, który przygotowujesz nie jest atakujący czy niesprawiedliwy wobec osób z niepełnosprawnościami. Przeciwnicy i przeciwniczki aborcją kreują i rozpowszechniają przekonanie, że temat aborcji nie dotyczy osób z niepełnosprawnościami. To nieprawda. Osoby z niepełnosprawnością też mają życie seksualne i zdrowie reprodukcyjne, wchodzą w relacje, zachodzą w ciąże i je przerywają. Osoby z niepełnosprawnościami są podmiotem dyskusji o aborcji.