ANTYKONCEPCJA HORMONALNA PIGUŁKA HORMONALNA

Pigułki hormonalne to tabletki antykoncepcyjne, zawierające niewielką dawkę hormonów, co ogranicza do minimum występowanie skutków ubocznych. Zawsze muszą być dobierane indywidualnie dla każdej kobiety.

Są to tabletki zawierające syntetyczne hormony I i II fazy cyklu w różnych proporcjach. Kobieta zażywa codziennie po jednej pigułce. Ich działanie jest wielopłaszczyznowe.

Główną zasadą jest zaburzenie naturalnego cyklu kobiety tak, by zablokować jajeczkowanie. Cykliczność przemian w układzie rozrodczym kobiety jest bowiem sterowana hormonalnie, zaś wysoki poziom progesteronu w II fazie cyklu blokuje dojrzewanie pęcherzyków Graffa i owulację. Dostarczenie hormonów z zewnątrz oszukuje organizm, powodując, że funkcjonuje on tak, jakby kobieta była w ciąży. W tej sytuacji wstrzymane jest jajeczkowanie, nie występuje również miesiączka. Wywołuje się ją sztucznie, przerywając na kilka dni przyjmowanie pigułek – jest to tak zwane krwawienie z odstawienia.

Opakowania tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć przeróżne kształty, tak aby ułatwić zażycie odpowiedniej tabletki w odpowiednim dniu

Pigułka hormonalna powoduje ponadto zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom wędrówkę w stronę jajowodów oraz zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiające zagnieżdżenie się zarodka, gdyby, pomimo wszystko, doszło do zapłodnienia.

Rodzaje tabletek

Jednofazowe – wszystkie pigułki w opakowaniu są tego samego koloru; każda ma taką samą ilość estrogenu i gestagenu.

Dwufazowe – w opakowaniu znajdują się dwa rodzaje tabletek, w dwóch kolorach, różnią się ilością hormonów, dostosowaną do kolejnych faz cyklu.

Trójfazowe – trzy rodzaje tabletek, w trzech kolorach, każdy na inną fazę cyklu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co zrobić, jeśli zapomni się połknąć pigułkę hormonalną o określonej porze?

W przypadku minipigułki, jeśli minęła więcej niż jedna godzina od stałej pory jej przyjęcia, należy ją mimo to połknąć i dokończyć opakowanie. Przy współżyciu należy stosować inne metody antykoncepcji (np. prezerwatywę, środki dopochwowe).

Odchylenie w przyjęciu minipigułki o więcej niż godzinę od ustalonej pory powoduje, że przestaje być ona skutecznym zabezpieczeniem przed ciążą.

Przy pigułkach dwuskładnikowych – jeśli przerwa wynosi do 12 godzin – trzeba natychmiast połknąć pominiętą pigułkę, a kolejną o normalnej porze. Występuje zabezpieczenie przed ciążą. Jeśli przerwa wynosi więcej niż 12 godzin, to również należy połknąć pominiętą pigułkę i w zwykłym terminie następną, nawet jeśli to oznacza zażycie jednego dnia dwóch tabletek. Również i w tym przypadku istnieje zabezpieczenie przed ciążą.

W przypadku zapomnienia zażycia dwóch pigułek, również trzeba je zażyć natychmiast, a następną w normalnym czasie. Ale wtedy pigułka przestaje być skuteczna. Do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania (nie krócej niż przez dwa tygodnie) powinno się stosować dodatkowo inne formy antykoncepcji, np. prezerwatywę.

Jak długo można brać pigułki hormonalne? Czy powinno się robić przerwę co kilka miesięcy?

Pigułkę można brać nawet kilka lat, o ile pamięta się o kontrolnych wizytach co pół roku u ginekologa. Ani jajniki, ani wątroba nie potrzebują odpoczynku.

Dawniej rzeczywiście zalecane były takie przerwy, gdy pigułki zawierały większe dawki hormonów.

Czy prawdą jest, że zajście w ciążę po odstawieniu pigułek zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt?

W małym stopniu: normalne prawdopodobieństwo ciąży mnogiej wynosi 1 : 83, po pigułkach 1 : 80.

Czy można starać się o dziecko w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek, czy lepiej poczekać 2-3 miesiące, żeby oczyścić organizm?

Zawartość hormonów w tabletkach jest na tyle mała, że organizm nie musi się oczyszczać. Zaraz po odstawieniu pigułek płodność jest większa niż przed ich przyjmowaniem – jajniki starają się nadrobić stracony czas. Łatwiej więc o zajście w ciążę – to jest argument, by starać się o dziecko zaraz po odstawieniu tabletek.

Z drugiej zaś strony długie branie pigułek może spowodować przejściowe zmiany śluzówki macicy, utrudniające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

To argument za tym, by odczekać. Najlepiej decyzję skonsultować z lekarzem ginekologiem.

ANTYKONCEPCJA RATUNKOWA

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy nagle okazuje się, że środki przez was zastosowane są niewystarczające (pęknięta prezerwatywa, nieudany stosunek przerywany), obliczenia błędne lub zwyczajnie zapomnieliście o stosowaniu jakichkolwiek zabezpieczeń.

Nieplanowanej ciąży w takich przypadkach można uniknąć poprzez:

preparaty hormonalne (tabletki poronne)

założenie wkładki wewnątrzmacicznej (spirali).

Spieszcie się! Czas działa na waszą niekorzyść! W zależności od wybranej metody macie od 72 do 120 godzin!

Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji po stosunku są preparaty hormonalne nazywane „pigułkami po”. Ich działanie opiera się na zastosowaniu zwiększonej dawki progestagenu.

W przypadku tej metody najważniejszy jest czas. Im wcześniej ją zastosujemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo niepowodzenia. Największą skuteczność uzyskamy, przyjmując preparat do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku.

Czasami stosowane są też zamiennie domięśniowe iniekcje progestagenów, wykonywane do 5 dni od niezabezpieczonego stosunku.

Inną metodą postępowania po stosunku bez zabezpieczenia jest założenie wkładki wewnątrzmacicznej.

Wkładka musi być założona do pięciu dni od stosunku.

Mechanizm działania wkładki w tym przypadku polega na niedopuszczeniu do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

Jest to więc działanie czysto poronne. No i wkońcu ostatnia deska ratunku- zastosowanie tabletek poronnych do 9 tygodnia ciąży. Środki te są skuteczne w poronieniu w ponad 97% jesli dobrze je zaaplikujemy. Ich popularność i dostępność w Europie jest ogromna, ogranicza się jedynie do Polski. Tutaj aby dostać tabletki poronne kobieta musi zamówić je na naszej stronie internetowej. Nie ma możliwości zakupu ich w aptekach ani przeprowadzenia zabiegu u lekarzy.

Artykuły które mogą cię zainteresować: