Badania laboratoryjne i USG mogą wykryć na wczesnym etapie wiele chorób jak choroby serca, krwi, tarczycy, cukrzycę, do tego nowotwory trzustki, wątroby, piersi i szyjki macicy.
USG nie jest badaniem przesiewowym u osób bezobjawowych, służy diagnostyce zmian lub profilaktycznemu nadzorowi u kobiet obciążonych rodzinnym występowaniem raka, w tym u nosicielek mutacji BRCA1 /2. Cytologia wykryje nawet tak małe zmiany w szyjce macicy, że nowotwór nie będzie nie tylko wyrokiem, ale może zostać całkowicie wyleczony?
Jeśli dotąd zaniedbywałaś profilaktykę, wspomniany pakiet badań powinien cię zainteresować. Mało tego, jeśli prowadzisz szczególnie wyczerpujący tryb życia albo jesteś szczególnie narażona na nowotwory ze względu na ich występowanie w rodzinie, kompleksowe sprawdzenie stanu zdrowia będzie niewątpliwie dobrym rozwiązaniem. Bo to, co nam szkodzi i zabija to nie same choroby, ale ich bagatelizowanie wtedy, kiedy jest jeszcze czas, by działać.
Badania, które każda z kobiet powinna wykonywać:
- morfologia – pokaże ogólny stan zdrowia, zasygnalizuje infekcję albo niedokrwistość;
- lipidogram (LDL, HDL, cholesterol, triglicerydy) – pozwala określić ryzyko pojawienia się miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca;
- glukoza – pozwoli określić ryzyko cukrzycy;
- TSH – sprawdza działanie hormonu tarczycy;
- HCV – badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C;
- HBs – badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B;
- ALT – enzym wątrobowy – pomaga wykryć choroby wątroby, w tym stany zapalne, marskość, stłuszczenie lub uszkodzenie;
- kreatynina i kwas moczowy – ocena funkcji nerek;
- HIV.