Dziś Dzień Bezpiecznej Aborcji

Dzisiaj jest dzień bezpiecznej aborcji
🔹Bezpieczna aborcja to aborcja wtedy, gdy jej potrzebujesz, wykonywana tam, gdzie chcesz, gdzie czujesz się bezpiecznie.
🔹Bezpieczna aborcja to aborcja tak wcześnie, jak to możliwe i konieczne.
🔹Bezpieczna aborcja to aborcja na twoich warunkach.
🔹Poronienie jest bezpieczne z medycznego punktu widzenia, gdy jest bezpiecznie przyjmowane, nawet samodzielnie. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy przerwanie ciąży
musi zagrażać jej ochronie prawnej lub jest napiętnowane.
Z drugiej strony ochrona prawna i stygmatyzacja w różny sposób wpływają na nas w zależności od naszego statusu społecznego.
Im bardziej złożona sytuacja społeczna, tym większe ryzyko kryminalizacji i wykluczenia.

Jesteśmy przekonani, że w Polsce istnieje bezpieczna aborcja, a dostęp do niej spoczywa na barkach organizacji feministycznych i grup nieformalnych.
Czy w polskim szpitalu publicznym można przeprowadzić bezpieczną aborcję?
Tutaj niestety wahamy się. Polskie prawo antyaborcyjne całkowicie sprywatyzowało dostęp do aborcji, a od lat starają się go zebrać organizacje feministyczne i różne grupy nieformalne, aby osoba z niechcianą ciążą nie musiała polegać tylko na sobie. Światowa Organizacja Zdrowia od dawna uznaje metodę łyżeczkowania, którą zwykle stosuje się w polskich szpitalach, za przestarzałą i najbardziej inwazyjną. Na Zachodzie skrobak ustąpił miejsca pigułkom aborcyjnym lub metodzie próżniowej. Polscy lekarze uważają, że aborcja w trzecim trymestrze jest indukcją porodu – ciężarna kobieta godzinami leży i rodzi upragnione, ale wciąż martwe lub umierające dziecko. W Holandii czy Anglii taka aborcja jest wykonywana chirurgicznie, a pacjentka jest pod narkozą i tego samego dnia wraca do domu. W Polsce polityka antyaborcyjna zakończyła potrzebę edukowania środowiska medycznego na temat bezpiecznej aborcji. Kolejnym problemem jest stygmatyzacja aborcji w środowisku medycznym. Brak rzetelnych informacji o nowoczesnych metodach aborcji oraz negatywny stosunek do samej aborcji to bardzo szkodliwy związek.

Zamów u nas tabletki wczesnoporonne

Artykuły które mogą cię zainteresować: