Podziel się swoją opinią i wiedzą na temat tabletek poronnych.
Dzięki tobie inni będą mogli wyszukać więcej informacji na ten temat, tak jak kiedyś ty szukałaś.

Tabletki poronne, a...
 
Powiadomienia
Wszystko jasne

Tabletki poronne, a tabletka „dzień po” – czym się różnią i co musisz o nich wiedzieć?

3 Posty
3 Użytkownicy
0 Reactions
32 Widok
WA
 WA
(@monika-wa)
Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 16
Temat startu  

Czym są i jak działają tabletki poronne?

 

Tabletki poronne służą do usunięcia zagnieżdżonego w ścianie macicy zarodka, są aborcją farmakologiczną. Do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej służą dwie substancje:

 

  • Mifepriston,
  • Mizoprostol.

 

Działanie mifepristonu polega na hamowaniu produkcji progesteronu, czyli hormonu, który odpowiada za utrzymanie ciąży i powoduje również złuszczanie endometrium, co skutkuje oderwaniem od ściany macicy zagnieżdżonego w niej jaja płodowego.

 

Mizoprostol, z kolei powoduje silne skurcze macicy oraz krwawienie, co umożliwia wydalenie zarodka.

 

Aborcję farmakologiczną można przeprowadzić za pomocą samego Mizoprostolu (przyjmując po 4 tabletki w odstępach co 3 godz. w sumie co najmniej 12 tabletek) lub za pomocą 1 tabletki Mifepristonu i co najmniej 4 tabletek Misoprostolu przyjętych po 24 godzinach od Mifepristonu.

 

Proces wydalania zarodka zaczyna się ok. 3-12 godz. po przyjęciu Mizoprostolu.

Czym jest i jak działa tabletka "dzień po"?

 

Tabletka dzień po to antykoncepcja awaryjna (postkoitalna), którą stosuje się w przypadku gdy inne formy antykoncepcji zawiodły (pominięta została pigułka antykoncepcyjna, uszkodzeniu uległa prezerwatywa) w celu wyeliminowania prawdopodobieństwa niechcianej ciąży.

 

Tabletka „dzień po” nie powinna być traktowana jako podstawowa metoda antykoncepcji, ponieważ zawiera o wiele większe stężenie hormonów, niż zwykła pigułka antykoncepcyjna, dlatego zażywać ją należy jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

 


   
Cytat
(@asiajot)
Registered
Dołączył: 3 tygodnie temu
Posty: 2
 

Czy tabletki można zastosować w 11 tyg? Jakie jakieś ryzyko,że wowczas stosowanie lekow sie nie powiedzie? Czy przy ewentualnej wizycie w szpitalu lek bedzie wykrywalny w organizmie? Po jakim  czasie nie jest?


   
OdpowiedzCytat
(@damesssa1)
Registered
Dołączył: 2 tygodnie temu
Posty: 3
 

@asiajot leki dadza rade w 11tyg. Mozesz byc tego pewna. Lek nie jest wykrywalny po 48h, bylam na badaniach po tym czasie i nic nie wyszlo takze to tez potwierdzam 😉


   
OdpowiedzCytat
Podziel się :