Jak stosować mizoprostol?

 

W krajach, w których aborcja jest nielegalna, sam mizoprostol może być stosowany do wywołania poronienia. Niewłaściwe stosowanie misoprostolu może zaszkodzić zdrowiu kobiety!
Aby wywołać poronienie, potrzebne są cztery 200 mikrogramowe tabletki poronne. Kobiety powinny umieścić to pod językiem i przytrzymać, aż się rozpuści (co najmniej 30 minut). Nie powinna połykać tabletek! Resztę tabletki można połknąć pod językiem już po 30 minutach od włożenia tabletki.
Po 3 godzinach powinna zażyć następne 4 tabletki mizoprostolu pod język.
Po nastepnych 3 godzinach powinna przyjąć trzecią dawkę – kolejne 4 tabletki pod język.

Szansa na poronienie wynosi 94%.
Krwawienia i skurcze należy spodziewać się po pierwszym zażyciu misoprostolu.
Krwawienie zwykle zaczyna się w ciągu 4 godzin od przyjęcia leku, ale może też rozpocząć się później.
Krwawienie jest pierwszą oznaką rozpoczęcia poronienia. Ból i skurcze nasilają się, gdy trwa poronienie. Krwawienie jest zwykle cięższe i bardziej bolesne niż miesiączka. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym więcej krwawień i więcej skurczów. Krwawienie i poród ustają, gdy poronienie zostanie całkowicie zakończone.

Jeśli po zażyciu 3 dawek (łącznie 12 tabletek) nie wystąpi krwawienie, udaj się po kilku dniach do kraju, w którym aborcja jest legalna lub skonsultuj się z lokalnym lekarzem.
Po zażyciu mizoprostolu można stosować leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Arthrotec zawiera już leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dlatego przy stosowaniu tego leku zalecany jest paracetamol.

KRWAWIENIE POABORCYJNE

Lekkie krwawienie (plamienie) może trwać do 2 tygodni po aborcji i może być dłuższe lub krótsze. Miesiączka rozpoczyna się od
do 6 tygodni po zabiegu.
Potwierdzenie poronienia
Niektóre kobiety krwawią, ale ciąża nie jest przerywana. Bardzo ważne jest, aby potwierdzić, że poronienie rzeczywiście wystąpiło. Pojawienie się negatywnego testu ciążowego może potrwać 2-3 tygodnie. Jeśli to możliwe, zaleca się badanie ultrasonograficzne, aby upewnić się, że nie ma oznak ciąży w twojej macicy.

SKUTKI UBOCZNE

Najczęstsze działania niepożądane to nudności, wymioty i biegunka. Czasami robi się gorąco.

KIEDY ZWRÓCIĆ SIĘ DO LEKARZA LUB IŚĆ DO SZPITALA

Silne krwawienie trwa dłużej niż 2-3 godziny i zużywa 2-3 duże podpaski na godzinę . Osłabienie i zawroty głowy mogą również wskazywać, że dana osoba zbyt mocno krwawi.
Silne krwawienie, które nie ustaje po 2-3 godzinach, może wskazywać na częściowe poronienie. W takim przypadku konieczne jest wyleczenie jamy macicy.

Klinicysta nie może określić, czy poronienie było samoistne, czy wywołane medycznie. Nie masz obowiązku informowania lekarza, że ​​poronienie zostało wywołane sztucznie. Jednak lekarze są zobowiązani do udzielenia pomocy w obu przypadkach, niezależnie od przyczyny poronienia.
Uporczywa gorączka, dreszcze i hipertermia są częstymi skutkami ubocznymi mizoprostolu. Jeśli jednak Twoja temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza przez ponad 2 godziny lub jeśli temperatura przekracza 39 stopni Celsjusza, zwróć się o pomoc medyczną. Wysoka gorączka może być oznaką infekcji wymagającej leczenia.

Kiedy Misoprostol nie działa?

Jeśli poronienie nie nastąpi, istnieje niewielka szansa, że ​​rozwijający się płód dozna uszkodzenia kończyn i układu nerwowego w wyniku skurczów macicy. Można to postrzegać jako warunek wstępny dokonania przez lekarza legalnie dozwolonej aborcji. Oficjalnie, nawet w krajach, w których aborcja jest zabroniona, lekarze nie są zobowiązani do powiadamiania organów ścigania o próbach aborcji swoich pacjentek.

Zdobądź najnowsze środki antykoncepcyjne zapobiegające niechcianym ciążom zamawiając na tu
Jeśli po przeczytaniu powyższych informacji masz jakiekolwiek pytania dotyczące tej metody lub jakiekolwiek doświadczenia, którymi chciałbyś się podzielić, napisz do nas poprzez formularz kontaktowy

Artykuły które mogą cię zainteresować:

aborcja, tabletki poronne
Aktualności

Decyzja o aborcji

Znamy ludzi, którzy będąc przeciwnikami aborcji, złożyli się na zabieg przyjaciółki, samotnej matki dwóch synów. Znamy osobę, która mówiła, że

Czytaj więcej