Leki poronne w pigułce: cała prawda, niezbędne fakty, rodzaje, różnice, dawkowanie.

Do aborcji farmakologicznej używa się środków – leków zawierających substancję Mifepristone i Mizoprostol.

Ta pierwsza zawiera się w leku o nazwie RU486. Jest to związek chemiczny z grupy steroidów. Nazywany jest „przeciwnikiem” progesteronu – hormonu ciążowego. Lek ten hamuje jego wydzielanie, dlatego mianowano go tabletką poronną. Jego największa skuteczność jest w pierwszym trymestrze ciąży.
Drugia substancja, Misoprostol to substancja, która ma za zadanie doprowadzić do skurczów macicy, w wyniku których płód zostaje wydalony. Towarzyszy temu krwawienie podobne, lub większe niż podczas miesiączki. Może ono trwać kilka dni po użyciu misoprostolu. Jego intensywność i długosc zależy także od tygodnia ciąży. Im późniejszy tydzień, tym przeważnie większe krwawienie. Przyjęcie misoprostolu po ru486 podowuje wydalenie płodu. Kombinacja tych lekòw według światowych statystyk wynosi 96,7%. Należy tu nadmienić, że mały procent osób jest odporny na działanie tych środków. Wówczas nie zachodzi żadna reakcja. Substancja ta (misoprostol) zawiera się w lekach o nazwie Misoprostol, Cytotec i Arthrotec.
Misoprostol zawiera 200mcg substancji misoprostolu w tabletce.
Cytotec również zawiera 200mcg misoprostolu w tabletce.
Arthrotec zawiera 200mcg misoprostolu (w postaci zawiesiny Mizoprostol : Hypromeloza 1:100) oraz 50000mcg diklofenaku – substancji na ból stawów. (Arthrotec Forte różni się od zwykłego tym, że zawiera więcej diklofenaku)

Jakie pierwsze dawki leku poronnego?

Pierwsze dwa leki zawierają w sobie tylko i wyłącznie substancję misoprostol w odpowiedniej ilości. Są one dobrym wyborem przy przeprowadzeniu kuracji. Lek Arthrotec poprzez zawartość diklofenaku nie jest odpowiednim środkiem. Jest to tańszy „zamiennik” leków Misoprostol i Cytotec. Kuracje z użyciem Arthrotecu kończą się w większości przypadków niepowodzeniem i/lub powikłaniami zdrowotnymi, wynikającymi z faktu przyjęcia złych proporcji substancji zawartych w leku poronnym

Lek Misoprostol nie jest dostępny w Polsce. Z tego tytułu jest masowo podrabiany w związku z czym faktyczna zawartość substancji czynnej – misoprostolu – nie jest wystarczająca do wydalenia płodu. Mimo iż na blistrze wszystko wygląda oryginalnie. Niestety środki tego typu na czarnym rynku są nieskuteczne. Dopóki sami nie dostaniemy leku Misoprotol w zagranicznej aptece – odradzamy decydowanie się na jego zakup.

Na stronach internetowyh i ogoszeniach handlarze oferują swoje środki niewiadomego pochodzenia, nie mając pojęcia o strukturze i warunkach w jakich leki powinny być przechowywane. Aby przewieźc je przez zgranice stosują specjalne „skrytki” pod silnikami samochodów , które przy wytwarzamym cieple mogą powodowac utratę właśiwości leku. Oczywiscie w ich opisie bedzie widniał wpis „100% orginał (nie „oryginał” 🙂 ) , działa! inne są złe moje są dobre 🙂 i TYM PODOBNE…:)
Na stronach internetowyh bardzo duża część środków pochodzi właśnie z czarnego rynku.

Lek cytotec światowego producenta Phizer, posiada produkcję i dystrybucje w Polsce. Z tego tytułu jego podrabianie nie jest oplacalne. Zawiera czystą substancje Misoprostol w tabletce w odpowiedniej dawce. Jest to najbezpieczniejszy wybór leku na kuracje poronną.

Bibliografia:

PZWL, Ryszard Korbut, „farmakologia”, 2017

Ringier Axel Springer Polska, „vademecum leków” , 2018

Iga Kalinowska-Maksim, „fałszowanie produktòw leczniczych” 2020

Artykuły które mogą cię zainteresować:

Aktualności

Rozmowy o aborcji

Po pierwsze Stawiaj na doświadczenia i historie. Publikowanie świadectw, osobistych historii, doświadczeń ma ogromne znaczenie. W ten sposób pokazujesz innym

Czytaj więcej