Najważniejsze wskazówki – złote zasady komunikacji o aborcji

Pamiętaj, żeby używać faktów naukowych, opierać się na fachowej literaturze, aktualnych badaniach. Fakty nie mają zabarwienia światopoglądowego. Fakty to fakty. Kilka z nich znajdziesz poniżej:

 • Aborcja jest częścią ochrony zdrowia.
 • Aborcja to powszechne doświadczenie. Na całym świecie  jedna na cztery ciąże, w Polsce zaś jedna na trzy2, kończy się   aborcją. Oznacza to, że rocznie ponad 56 milionów kobiet decyduje   się na przerwanie ciąży. To wspólne doświadczenie zarówno dla  mężatek i singielek, kobiet wychowujących dzieci i tych  bezdzietnych. Zdecydowana większość aborcji dzieje się w grupie  wiekowej w przedziale 21–34 lata.

 

 • Aborcja wykonywana w odpowiednich warunkach to jeden z najbardziej bezpiecznych zabiegów medycznych.
 • Aborcja nie powoduje zaburzeń zdrowia psychicznego, ale zmuszanie osoby do kontynuacji niechcianej ciąży i porodu może prowadzić kryzysów emocjonalnych, a nawet depresji.
 • Po aborcji możliwe jest odczuwanie wahania nastroju, ale według wielu badań zdecydowana większość (95%!) nie żałuje aborcji i uważa, że decyzja o przerwaniu ciąży była słuszna.
 • Aborcja chirurgiczna to procedura medyczna, najczęściej przeprowadzana do dwunastego tygodnia ciąży, trwająca około 10-15 minut. W wielu krajach europejskich stosować- na w postaci metody próżniowej (vacumm aspiration), a w Polsce bardzo przestarzałej metody łyżeczkowania macicy. Najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
 • Tabletka poronna (mifepriston 200mg + misoprostol   800mcg lub sam misoprostol 800mcg x 3) używana przy aborcji medycznej/farmakologicznej, zwanej inaczej aborcją domową, jest bezpieczniejsza niż Sildenafil (lek na potencję dostępny   w Polsce w aptekach bez recepty w postaci leków Maxigra, Prostanol    itp)
 • Misoprostol jest lekiem stosowanym w polskich szpitalach przez lekarzy, np. po poronieniach. Aborcja to najczęściej wykonywany zabieg w ginekologii.
 • Miliony osób na całym świecie dzięki tabletkom poronnym bezpiecznie przeprowadzają aborcję w domu.

     

 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia mifepriston i misoprostol (leki do aborcji farmakologicznej) na liście podstawowych leków, które powinny być dostępne w każdym kraju. Według danych WHO tabletki mifepriston   i misoprostol mogą być bezpiecznie użyte w domu podczas pierwszych 12 tygodni ciąży. Wywołują one proces bardzo podobny do spontanicznego (naturalnego) poronienia. Użyte w prawidłowy sposób mają skuteczność w 98% zastosowań.
 • Osoby trans płciowe i niebinarne też zachodzą w ciąże i je przerywają. Mają takie samo prawo do bezpiecznej i faktycznie dostępnej aborcji, jak cis kobiety (takie, których płeć oznaczona przy urodzeniu odpowiada indywidualnemu odczuciu)
 • Ograniczenia w dostępie do aborcji nie wpływają na liczbę wykonywanych zabiegów i przeprowadzonych aborcji.

       

 • Skutki zakazu aborcji to przede wszystkim wzrost ceny zabiegu, ograniczenia w dostępie do aborcji farmakologicznej (na przykład poprzez niedopuszczenie miferpristonu do obrotu, jak ma to miejsce w Polsce), pogłębienie stygmatyzacji zarówno samej aborcji, jak i osób je wykonujących, oraz większe ryzyko powikłań.
 • Tylko w paru krajach funkcjonuje całkowity zakaz aborcji. Są to Chile, Salwador, Malta, Nikaragua. Ale to nie znaczy, że nie  wykonuje się tam aborcji. Osoby codziennie przerywają ciąże   niezależnie od obowiązującego prawa. W niektórych miejscach świata jednak ryzykują swoje bezpieczeństwo przez antyaborcyjne prawo.

       

       

    

       

       

      

       

Artykuły które mogą cię zainteresować: