Tabletki poronne a tabletka „dzień po” – dostępność, typy i skutki działania.

Tabletki wczesnoporonne są farmakologicznym sposobem na przerwanie ciąży. W Polsce tabletki poronne nie są dostępne w aptekach i mogą być stosowane tylko przez lekarza podczas legalnego zabiegu przerwania ciąży. Natomiast tabletka „dzień po” jest dostępna w aptece po okazaniu recepty od lekarza.

Często zdarza się, że terminy „antykoncepcja awaryjna” oraz „tabletki wczesnoporonne” są mylone lub traktowane jako synonimy, co jest błędne. Antykoncepcja awaryjna, zwana również „tabletką dzień po”, ma na celu zapobieżenie zajściu w ciążę poprzez blokowanie owulacji, działając podobnie jak antykoncepcja hormonalna. Natomiast tabletki wczesnoporonne są przeznaczone do usunięcia już zagnieżdżonego zarodka, co stanowi fundamentalną różnicę między tymi dwoma rodzajami preparatów.

Czym są tabletki poronne?

Tabletki poronne, inaczej nazywane tabletkami wczesnoporonnymi, są stosowane jako farmakologiczna metoda przerwania ciąży we wczesnym stadium. W wielu krajach są one legalne i stanowią oficjalną opcję aborcji farmakologicznej. Niestety, w Polsce tabletki na poronienie są niedostępne dla kobiet w sposób swobodny. Mogą być przepisane jedynie w przypadku zgodnym z prawem przerwania ciąży przez lekarza. Mimo braku dostępności w polskich aptekach, mogą być nabyte drogą internetową, jednak ich cena zaczyna się od około 500 złotych.

Które leki poronne powodują poronienie?

W aborcji farmakologicznej stosuje się najczęściej dwa rodzaje tabletek. Pierwsza, mifepristone, przeciwdziała produkcji progesteronu, który utrzymuje ciążę, prowadząc do złuszczenia błony śluzowej macicy i jaja płodowego. Druga, mizoprostol, wywołuje skurcze macicy, prowadzące do wydalenia tkanki ciążowej z organizmu.

Czego spodziewać się po zażyciu tabletek poronnych?

Skutki uboczne stosowania tabletek poronnych mogą być znaczne i obejmować m.in.

  • silne krwawienia,
  • biegunkę,
  • nudności,
  • wymioty,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • silne skurcze macicy,
  • ból brzucha
  • oraz stan zapalny.

Ryzyko powikłań po prawidłowo wykonanej procedurze jest jednak bardzo niskie.

W Polsce aborcję farmakologiczną można przeprowadzić tylko w ściśle określonych przypadkach do 12. tygodnia ciąży. Konieczne jest potwierdzenie długości ciąży poprzez badanie USG. Działanie tabletek poronnych powinno nastąpić w ciągu 4-12 godzin po przyjęciu drugiej dawki mizoprostolu.

Czym jest tabletka „dzień po”?

Tabletka „dzień po” to metoda antykoncepcji stosowana po współżyciu, mająca na celu zapobieżenie niechcianej ciąży. Należy ją stosować wyłącznie w nagłych sytuacjach, ponieważ zawiera większe stężenie hormonów niż standardowa pigułka antykoncepcyjna. W Polsce jest legalna, ale wymaga recepty lekarskiej. Przed zakupem konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dostępne są dwie rodzaje: zawierające lewonorgestrel lub octan uliprystalu. Oba są równie skuteczne, jednak mają różny maksymalny okres, w którym można je przyjąć po stosunku – odpowiednio 72 i 120 godzin. Skuteczność jest większa, jeśli tabletka zostanie przyjęta jak najszybciej.

Artykuł zweryfikowany przez lekarza.

Artykuły które mogą cię zainteresować:

przerwanie ciąży
Aktualności

Piętno Kobiet

Jeżeli przerywanie ciąży jest sprzeczne z czyimiś przekonaniami moralnymi lub wiarą, nie musi on wcale poddawać się temu zabiegowi, ale

Czytaj więcej
tabletki poronne kobieta
Aktualności

CZY KOBIETY TO LUDZIE?

Skoro przeciwnicy aborcj traktują płód jako osobę (tak, niektorzy twierdzą ze 9tyg płód ma takie same prawa jak Papież Franciszek)

Czytaj więcej
aborcja pzpr
Aktualności

Odsetek aborcji w PRL-u

Odsetek aborcji w PRL-u był wysoki. Polki nie korzystały z nowoczesnej antykoncepcji. Był to luksus dla zamożnych kobiet, które wyjeżdżały

Czytaj więcej