Tabletki poronne

Czym są
Tabletki poronne - Tabletki wczesnoporonne - Leki poronne

Ciąża i zagrożenia

Miesiączka, dni płodne, czy ciąża to okresy, które towarzyszą kobietom od początku istnienia ludzkości. Są ściśle związane z anatomią ich ciała. O ile miesiączka, czy okres owulacji może nieść ze sobą nieprzyjemne, ale ustępujące dolegliwości, to okres ciąży może doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. W skrajnych przypadkach, uwarunkowanych genetycznie, może wywołać w organizmie ogromne spustoszenie. Poza sytuacjami, w których ciąża jest niebezpieczeństwem zagrażającym życiu, są również sytuacje, w których z innych powodów kobieta nie może pozwolić sobie na kolejne dziecko. Niezależnie jednak od powodu to do niej należy decyzja, co stanie się z zarodkiem. Jak skutecznie sobie radzić w takich sytuacjach?

Bezpieczne, naturalne poronienie z tabletkami wczesnoporonnymi

Możliwości współczesnej medycyny dają kobiecie możliwości bezpiecznego przerywania ciąży. Jedną z nich jest forma farmakologiczna polegająca na zażyciu tabletki poronnej, w której efekcie kobieta poroni zarodek. Aborcja farmakologiczna pojawiła się na rynku w 2000 roku i jest powszechnie stosowana do dzisiaj.

Mifepriston RU-486

Mifepriston (tabletka poronna) podejmuje aktywność po podaniu doustnym. Szczytowe działanie środka przypada na kilka godzin po zażyciu tabletki wczesnoporonnej. Po tym czasie lek jest powoli usuwany, w czasie wynoszącym maksymalnie 20-40 godzin. Skuteczność leku wynosi około 98 procent. Oryginalny zestaw tabletek poronnych składa się z jednej tabletki mifepristone oraz 12 tabletek misoprostolu. Według Towarzystwa Rozwoju Rodziny tabletki poronne są bezpieczne. Potwierdza to również opinia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

tabletka poronna, mifeprostone
cytotec tabletki poronne

Mechanizm działania tabletek poronnych

Cytotec - Mizoprostal

Mechanizm działania środków takich jak tabletka wczesnoporonna jest takie same jak naturalnego poronienia. Z jedną różnicą, tabletki poronne można stosować tylko do 9 tygodnia ciąży. Metoda farmakologiczna może być przeprowadzona w warunkach domowych, bez udziału lekarza. Tabletki wywołują skurcze macicy i poronienie zarodka. Mogą im towarzyszyć dolegliwości bólowe i niegroźne dla kobiety krwawienie, którego intensywność jest uzależniona od organizmu. Są one analogiczne do krwawień występujących w okresie miesiączkowania, z tą różnicą, że czas ich trwania może się wydłużyć. Metoda farmakologiczna jest w całości bezinwazyjna a jej skuteczność sięga około 98%.

Licząc się z tym, że każdy organizm w trakcie poronienia zachowuje się inaczej, może wystąpić potrzeba skorzystania z konsultacji ginekologicznej. W trakcie wizyty warto pamiętać o tym, że skutki metody farmakologicznej z wykorzystaniem takich specyfików jak tabletka wczesnoporonna takie same jak naturalnego poronienia. Taka wiedza jest dla nas wsparciem i komfortem psychicznym nie tylko w trakcie wywiadu medycznego. Każda nowa sytuacjach dla naszego organizmu, a taką jest też poronienie, wymaga konsultacji lekarskiej po zakończeniu przyjmowania wszystkich leków.

W trosce o swoje zdrowie

Mając świadomość wpływu pewnych decyzji na nasze zdrowie i życie, warto sięgać po sprawdzone, legalne rozwiązania. Traktowanie aborcji jako tematu tabu, czy ograniczanie swobody podejmowania decyzji przez kobiety może doprowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji. Z tematem nielegalnego usuwania ciąży związane są dwie kwestie. Aborcja chirurgiczna przeprowadzana przez nieuprawnioną osobę oraz przyjmowanie tabletki poronnej pochodzącej z niewiadomego źródła, z wątpliwym składem.

Zabieg chirurgicznego usunięcia ciąży, szczególnie ten przeprowadzany w nieodpowiednich warunkach przez osoby, które nie dysponują ani wiedzą, ani i doświadczeniem jest niebezpieczną ingerencją w życie kobiety. Nielegalnie przeprowadzane zabiegi chirurgicznego usunięcia ciąży, mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian, w tym także do bezpłodności, a nawet śmierci. Wprowadzanie kolejnych zakazów aborcyjnych, nie zmieni potrzeby przerywania ciąży. Niestety niekorzystnie wpływa to na jakość chirurgicznych zabiegów, które przebiegają w coraz gorszych warunkach. Konsekwencje ponoszą kobiety. Zabiegi często wykonywane są przez osoby, których jedynym celem jest chęć szybkiego wzbogacenia się. Z danych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że w Polsce wykonuje się rocznie nie mniej niż 150 tysięcy zabiegów chirurgicznych. To jednak tylko szacunki, bo nikt nie prowadzi w tym zakresie żadnych statystyk. Pytaniem pozostaje ile z nich, w wyniku niewłaściwej ingerencji chirurgicznej traci życie.

Zakup tabletki poronnej Mifepriston RU-486 i tabletek cytotec 200 (misoprostol) to wydatek rzędu około 500 złotych. Koszt niebezpiecznego, nielegalnego zabiegu chirurgicznego to kwota zwykle 4000 zł, ale są też miejsca, w których sięga nawet i 6000 złotych. Prawo kobiety do posiadania pełnej kontroli nad swoim ciałem ma kluczowe znaczenie dla swobody osobistej. Zakazy nie zmienią potrzeby stosowania aborcji. To nie tylko kwestie zdrowotne. Potrzeba może wynikać z trudnych warunków socjoekonomicznych, czy względów osobistych. Jeśli chcemy w naturalny, bezpieczny sposób usunąć ciążę, bez uszczerbku na swoim zdrowiu, najlepiej szukać legalnych tabletek wczesnoporonnych ze sprawdzonych źródeł.

Pamiętaj, aborcja to nie kaprys.

Usuwanie jest niebezpieczne, jeśli kobiety akceptują ryzykowne metody i nie kupują tabletek aborcyjnych. Najniebezpieczniejsze metody aborcji to przekłuwanie macicy ostrym narzędziem, siadanie na brzuchu i uciskanie płodu lub przepisywanie niebezpiecznych preparatów lub leków z nielegalnych źródeł. Tymczasem polscy politycy chcą uwięzić każdego, kto dokonuje bezpiecznej aborcji. Jeśli nie mogą nawet zapewnić rzetelnej edukacji seksualnej lub zainwestować wystarczających środków w planowanie rodziny, jakie to ma prawo? Dlaczego w polskich aptekach nie ma dostępnych bez recepty bezpiecznych tabletek aborcyjnych, tak jak w innych krajach? Dlaczego Polki nie mogą kupić pigułek aborcyjnych, gdy wyrażają taką potrzebę? Politycy nie są świadomi skali problemu i niestety szerzyć wiele negatywnych stwierdzeń na temat poronienia . 

Zamiast zmuszać kobiety do zgłaszania niechcianych ciąż zagrażających ich zdrowiu i życiu, środowisko, pracownicy służby zdrowia i lekarze powinni wspierać kobiety poprzez nagłaśnianie legalnych praktyk aborcyjnych. Żadna kobieta nie zapłaci za przekłucie macicy tylko dlatego, że czuje się dobrze. Żadna kobieta nie szuka tabletek poronnych w Internecie, ponieważ nie chce wiedzieć, jak one wyglądają lub smakują. Krytyka i ocena są proste, ale nie zmieniają decyzji kobiet, które nie mogą lub nie chcą rodzić. 

Dotyczy to również dostępu do leków aborcyjnych dostępnych bez recepty. Obowiązujące w Polsce przepisy, politycy czy przedstawiciele władz kościelnych nadal chcą zmniejszyć zapotrzebowanie na zabiegi aborcyjne. Obwiniają poronienie i skuteczne leczenie lekami aborcyjnymi, które są tak szeroko dostępne na całym świecie. Nie są w stanie przyznać, że bardzo często jest to wynikiem wielu awarii systemu. Błędy te często pojawiają się w dzieciństwie lub okresie dojrzewania, kiedy edukacja seksualna nie jest dostępna. Dodaj do tego brak funduszy i czynniki kulturowe. 

Nasza organizacja promuje antykoncepcję w celu zmniejszenia liczby niechcianych ciąż wśród kobiet. Dzieląc się swoją wiedzą wspiera kobiety, które chcą wywołać poronienia środkami aborcyjnymi. Wszelkie przepisy karzące kobiety nie są nowoczesnym prawem zawartym w międzynarodowych ramach praw człowieka i są karygodne. Pytamy: Jakie prawo mają politycy, którzy nie mogą zapewnić rzetelnej edukacji seksualnej lub zainwestować wystarczających środków w planowanie rodziny, karzą kobiety za niechciane ciąże? Jakim prawem społeczeństwo, które ignoruje cierpienie kobiet, osądza i potępia ich bezczynność? Ci, którzy wyrażają niepopularne opinie i którzy z drugiej strony robią wszystko, co w ich mocy, aby kobiety były stygmatyzowane w takich sytuacjach, nie mają moralnego prawa, aby tego robić